SZPILKI I SZPILE

Szpilki powinny być przede wszystkim ostre, metalowe i nierdzewne. Używam czeskich, jednej bardzo znanej manufaktury :).

W czasie pracy wykorzystuję trzy- różnej długości i grubości- grupy szpilek. Uwaga- wszystkie szpilki wbijamy w wałek pod kątem, NIE NA WPROST, ostrym końcem z góry do dołu.

I grupa– to szpile najdłuższe i najgrubsze. Mają 6 cm długości i są zakończone kropelkową plastikową główką. Służą mi do: oddzielania par przerobionych od tych czekających na przerobienie oraz unieruchomienia wałka na podstawce (więcej na ten temat w zakładce STOJAK LUB PODSTAWKA POD WAŁEK).

II grupa– średnie, o wiele cieńsze od tych z pierwszej grupy, mają długość 3,5-4,5 cm i są zakończone okrągłą plastikową główką. Te wbijam zazwyczaj w pierwszy rząd i czasem na brzegach wyrabianych koronek, o ile wzór nie jest zbyt drobny i odległości pomiędzy szpilkami na to pozwalają. Oddzielam nimi również pary klocków przerobionych od tych czekających na przerobienie. Szpilkami tymi, razem z wymienionymi w III grupie, przypinam również tekturkę z bibułką do wałka- w taki sposób, aby dobrze do niego przylegały, bez tworzenia zagnieceń, nierówności.

III grupa– najmniejsze i najbardziej cienkie z wymienianej trójki. Mierzą 3,5 cm długości, są całe metalowe, z małym płaskim łebkiem. Używam ich najczęściej. Są bardzo pomocne zwłaszcza w wyrabianiu koronek wieloparowych, gdzie wbicia szpilek pomiędzy kolejnymi punktami tła, wzoru są bardzo częste i występują np. co 1,5-2 milimetry.